8.Ttel:
a, Ismertesse a villmvdelem fogalmt, az plet villmvdelmt befolysol tnyezket! Trjen ki a villmhrt berendezs kialaktsra, a szerkezeti rszek feladatra, elhelyezsre!
pletek csoportostsa villmvdelem szempontjbl:
1) ltalnos rendeltets helyisgek (laks, iroda)
2) tmegek befogadsra alkalmas helyisgek.
3) kulturlis ltestmnyek. (500 f befogadsra alkalmas ltestmny esetn egy fokozattal feljebb kell besorolni)
4) tzveszlyes ltestmnyek.
5) fokozottan tz s robans veszlyes ltestmnyek. (Tz s robbans veszlyes ltestmnyt a legmagasabba kel besorolni.)
Magassg szerinti kialakts:
1) 20m-nl alacsonyabb, 20-30m kztti, 30m feletti.
2) kiemelked helyen lv alacsony plet.
3) fokozott villm kislsnek kitett helyek pletei, amelyek a krnyezetkbl kiemelkednek s legalbb 10m magasak, nagyobb fokozat villmvdelemmel kell elltni.
Falak anyaga szerint:
1) szokvnyos falaz anyagok (tgla)
2) fm vagy fmborts fal
3) gylkony anyag fal
Tetszerkezet anyaga szerint:
1) nem fm, nem vagy nehezen ghet
2) fm nem gylkony bortssal
3) ghet hjazat fmtetszerkezeten
4) ghet szerkezet, ghet hjazat
A leveg szennyezettsge szerint:
1) tisztalevegj krnyezetben lv plet
2) ftsi gstermkekkel szennyezett krnyezet
3) agresszv vegyi anyagokkal szennyezett krnyezet
4) klnsen agresszv anyagokkal szennyezett krnyezet
Bels villmvdelem fokozatai:
1) B fokozat: A tlfeszltsg elleni vdelem durva fokozat kszlknek elhelyezst azvillmvdelmi znahatron kell megvalstani. Ennek alapjn a durvavdelem kszlkeit legclszerbb az ersram mretlen betpllsban, vagy kzvetlenl ahhoz rendelten, idjrsll manyagszekrnyben, tokozatban elhelyezni
2) C fokozat: A kzpvdelem kszlke fmoxid-varisztor (nemlineris karakterisztikj feszltsgfgg ellenlls) jelleg, viszonylag nagy ramlevezet-kpessg vdelmi eszkz. Alkalmazsa azrt szksges, hogy ltalban a fogyasztsmr utni els villamos elosztsi ponton csillaptsa az ersram hlzat fell rkez tlfeszltsgeket a durvavdelmi kszlk kis energij begyjtsnak (teht felesleges mkdsnek) elkerlsre, msrsz energetikailag koordinl a durvavdelem s a finomvdelem kszlkei kztt.
3) D fokozat: A vdett kszlkek finomvdelem alkalmazst is ignylik. Ezek az eszkzk a C fokozat kszlkeihez hasonlan varisztor(ok) alkalmazsra plnek, de kisebb, ltalban 900 V megszlalsi feszltsggel, s az alkalmazsi terletnek megfelel, kisebb energiaelnyel kpessggel.
A villmhrt hrom f rszbl ll:
1) Felfog: feladata, hogy a vdend ltestmny helyett tvegye a villm becsapdsi helynek szerept. Felfog rd anyaga idomacl. 1 m-nek ki kell emelkednie a legmagasabb ponttl. Felfog vezet s hlacl, alumnium vezetk s sodrony lehet, a legkisebb megengedett keresztmetszet 50 mm2 . A felfog rudat szerelhetjk tettartra, lapos tet esetn beton kockkban erstett tartra. A felfog vezett s hlt 2-5 m-knt betonkockba rgzteni kell. Toldsuk, sszektsk hegesztssel, lgyforrasztssal vagy csavaros ktssel vgezhet. Jellse: V 0-6.
2) Levezet: a villmhrt berendezsnek az a rsze, amely a felfog ltal felvett villm ramt a fldelhz vezeti. A levezet hosszt az plet kerletnek hossza hatrozza meg. 50m-nyi hosszra jusson 1 levezet. kes trs, hurok kialakts tilos. Az escsatorna tmrje 110mm.A levezetk kzelben gylkony anyagot trolni tilos.
3) Fldel: A felfog s a levezet ltal felfogott s levezett villmcsapst a fldbe vezesse. Ellenllsa 30Ω-nak kell lenni, fokozott vdelemnl 1-5Ω-nak kell lenni. A levezet fldelst sszekell ktni az plet fldelsi rendszervel, a villmvdelmi fldelst bekell ktni az EPH rendszerbe. Minden villamos s elektronikus kszlk egyidejleg zavarforrs s zavar elnyel is. Ebbl kvetkezik, hogy egy pleten belli teljes tlfeszltsg elleni vdelmet a bels terek rnykolsai a villm vdelmi potencil kiegyenlts a bels villm vdelem s a tbb lpcss tlfeszltsg vdelem rendszerbl ll. |